Σοσιεδάδ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Έπιασε κορυφή η Ρεάλ

Καθοριστική νίκη για τη μάχη του τίτλου στη La Liga πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε της Σοσιεδάδ, πέρασε με 1-2 από το Σαν Σεμπαστιάν και έπιασε κορυφή.

Πιθανότατα αυτό ήταν και το πιο  δύσκολο από τα εναπομείναντα οχτώ παιχνίδια της “Βασίλισσας” και σε συνδυασμό με το ότι υπερτερεί της Μπαρτσελόνα στην ισοβαμθμία γίνεται αντιληπτή η σημασία αυτή της νίκης απέναντι στη Σοσιεδάδ.

Το πρώτο μέρος ήταν κακό ποιοτικά με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 50’ ο Βινίσιους με ωραία ατομική προσπάθεια κέρδισε πέναλντυ το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός της Ρεάλ, Σέρχιο Ράμος.

Στο 68’ ο Γιανουζάι ισοφάρισε αλλά μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς παίχτης της Σοσιεδάδ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, αν και δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα, θεωρήθηκε ότι παρεμπόδιζε το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα της Ρεάλ.

Εν τέλει αντί για το 1-1 δύο λεπτά μετά είχαμε το 0-2 από τον Μπενζεμά που φαίνεται να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να δώσουν ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά αφού μείωσαν το σκορ στο 83’ με τον Μερίνο, χωρίς όμως να φανούν απειλητικοί από εκεί και πέρα όπου διατηρήθηκε το τελικό 1-2.

Τελικό σκορ, Σοσιεδάδ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2.

Για τη Βαθμολογία της La Liga, μετά τα χθεσινοβραδινά παιχνίδια, ΕΔΩ.