Μεγάλη ανατροπή για Σίτι, Σπουδαία νίκη για Λυών

Με δυο πολύ σπουδαίες αναμετρήσεις έκλεισε ο πρώτος γύρος της φάσης των -16- του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο και «καυτό» παιχνίδι, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 2-1 της Ρεαλ Μαδρίτης στο Μπερναμπέου, και μάλιστα με ανατροπή.

Στο έταιρο παιχνίδι της βραδιάς, η Λυών έκανε πολύ μεγαλύτερη έκπληξη, επικρατώντας με 1-0 της Γιουβέντους, στη Γαλλία.

Οι «Πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα, στον απόηχο του πρόσφατου αποκλεισμού από την UEFA, έδωσαν ηχηρή απάντηση στο γήπεδο.

Αν και η Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή με Ζεζούς και Ντε Μπρόινε, παίροντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα του Μάντσεστερ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας τόσο τη κατοχή μπάλας, όσο και τις ευκαιρίες.

Ενώ ο Κουρτουά κρατούσε το 0-0, η «βασίλισσα» ευτύχησε να προηγηθεί στο 60′ με γκολ του Ίσκο, έπειτα από ασίστ του Βινίσιους.

Όμως, πρώτα ο Γκουαρντιόλα έριξε στη μάχη τον Στέρλινγκ στο 73′, και έπειτα πέντε λεπτά ήταν αρκετά γίνει η ανατροπή.

Στο 78′ ο Ζεζούς έκανε το 1-1-, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι, με τον Ντε Μπρόινε να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το τελικό 2-1.

Η Ρεάλ θα έχει δύσκολο έργο στην Αγγλία, καθώς πέραν του σκορ, δε θα έχει στις τάξεις της τον Ράμος, που αποβλήθηκε με κόκκινη καρτα στο 86′.

Στη Γαλλία τώρα, έγινε η μεγάλη έκπληξη του πρώτου γύρου των 16 της διοργάνωσης.

Εκεί, η οικοδέσποινα Λυών επικράτησε της «μεγάλης κυρίας» Γιουβέντους με 1-0, παίρνοντας νίκη και μηδέν παθητικό.

Η Λυών υστέρησε σε κατοχή μπάλας και ευκαιριών, εκμεταλλεύτηκε όμως ένα στιγμιαίο αρηθμιτικό πλεονέκτημα και προηγήθηκε με γκολ του Τουσάρ μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Αουάρ.

Μετά το γκολ, που ήρθε στο ημίωρο (30′) του αγώνα, η Λυών περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και κατάφερε κρατήσει το πολύτιμο μηδέν.

Η Γιουβέντους, που καλείται να ανατρέψει το σκορ στο Τορίνο, είχε τη κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έκανε σπουδαίες ευκαιρίες ώστε να απειλήσει.

Οι δύο επαναληπτικοί αγώνες, σε Μάντσετσερ και Τορίνο, είναι προγραμματισμένοι για τις 17 Μαρτίου.