Σίτι – Άρσεναλ: Νταβίντ Λουίζ, εσύ… σούπερ σταρ!

Ματς καριέρας έκανε χτες ο 33χρονος αμυντικός της Άρσεναλ, Νταβίντ Λουίζ, εναντίον της Μάντσεστερ Σίτι στον χθεσινό αγώνα της Premier League, όχι όμως από αυτά που χτίζουν αλλά από εκείνα που τελειώνουν καριέρες!

Ο Νταβίντ Λουίζ δεν υπήρχε καμία περίπτωση να χρησιμοποιηθεί από τον Αρτέτα στον χτεσινό αγώνα ενάντια στη Σίτι, ένα ντόμινο όμως γεγονότων είχε άλλα σχέδια γι’ αυτόν…

Αρχικά τραυματίζεται στην προπόνηση ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Κατά τη διάρκεια του αγώνα η Άρσεναλ χάνει με τραυματισμό αρχικά τον Τζάκα στο 8ο λεπτό και εν συνέχεια τον Ισπανό αμυντικό Μάρι στο 24’. Μην έχοντας πλέον εναλλακτικές ο Αρτέτα κοιτάει την άκρη του πάγκου και βλέπει μόνο τον Νταβίντ Λουίζ  για διαθέσιμο αμυντικό, τον οποίο και περνάει στον αγώνα στο 25’. Τότε ήταν η στιγμή που ξεκίνησε ο όλεθρος.

Μέσα στα 25 λεπτά που αγωνίστηκε – γιατί στο 50’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη- ότι μπορούσε να το κάνει λάθος το έκανε. Αρχικά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε “τσαφ” χαρίζοντας το 1-0 στον Στέρλινγκ. Με το ξεκίνημα του δεύτερου χάνει εντελώς τον Μαχρέζ και μην παίζοντας γα την μπάλα τον ανατρέπει. Πέναλτι και κόκκινη κάρτα και 2-0 η Σίτι.

Μετά από εκείνο το σημείο, την αποβολή δηλαδή του Νταβίντ Λουίζ, ο αγώνας Σίτι – Άρσεναλ ήταν σαν φιλικό προετοιμασίας καθώς η Άρσεναλ δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει με παίκτη λιγότερο απέναντι στους “πολίτες”. Αυτό που μένει από τον αγώνα είναι ότι πλέον ο Βραζιλιάνος αμυντικός είναι εμφανές πως δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό το επίπεδο.

Ο Λουίζ δήλωσε μετά τον αγώνα, πως η ήττα ήταν καθαρά δική του ευθύνη…

Το τελικό 3-0 του παιχνιδιού σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του νεαρού Έρικ Γκαρσία, ο οποίος έμεινε για  δέκα λεπτά πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και έφυγε με οξυγόνο από το γήπεδο, ύστερα από σύγκρουση που είχε με τον Έντερσον…

Δείτε αναλυτικά όλα τα παιχνίδια της Premier League που προσφέρει στο ποδόσφαιρο η Stoiximan και απολαύστε υπεύθυνα την επιστροφή στην αγωνιστική δράση!