Μπαρτσελόνα – Λεγκανές 2-0: Εύκολα η Μπάρτσα, ξανά στο +5

Άνετη επικράτηση με σκορ 2-0 για τη Μπαρτσελόνα απέναντι στην ουραγό Λεγκανές, που την έφερε ξανά στο +5 στη κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μην έλαμψε με την απόδοση της και να μην εντυπωσίασε όπως ενάντια στη Μαγιόρκα την προηγούμενη αγωνιστική αλλά πήρε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τη νίκη, “βυθίζοντάς” στον πάτο της βαθμολογίας της La Liga τους φιλοξενούμενους.

Στο  πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε μια ανούσια κατοχή ενώ θα μπορούσε η εξέλιξη του αγώνα να είχε πάρει άλλη τροπή αν ο Γκερέρο είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ σε δύο μεγάλες ευκαιρίες που είχε για τους φιλοξενούμενους. Αφού δεν έγινε λοιπόν το 0-1, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 41’ μετά από ωραίο σουτ του πιτσιρικά Άνσου Φατί σπό το ύψος περιοχής.

Στο 2ο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα δεν απειλήθηκε καθόλου και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Αφού είδε να της ακυρώνεται – σωστά – γκολ του Γκριεζμάν στο 64’ ως οφσάιντ πέντε λεπτά αργότερα με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη με 2-0 επί της Λεγκανές, αγωνίζεται εκ νέου την Παρασκευή (23:00) στο Σάντσεθ Πιθχουάν σε ένα πολύ απαιτητικό και δύσκολο αγώνα κόντρα στη Σεβίλλη.

Δείτε αναλυτικά όλα τα παιχνίδια που προσφέρει στο ποδόσφαιρο η Stoiximan, και απολαύστε υπεύθυνα την επιστροφή στην αγωνιστική δράση!